Progressive Forum

Un forum care se vrea progresiv

AcasaAcasa  PortalPortal  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  Conectare  

Distribuiti | 

new prog/alternative prog

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
H to He
capodopera

Numarul mesajelor : 599
Data de inscriere : 16/01/2009

MesajSubiect: new prog/alternative prog   Sam Mai 01, 2010 3:17 pm

un termen care ii supara si pe vechii fani ai rockului progresiv, pe majoritatea ascultatorilor trupelor catalogate astfel (pentru care termenul de progresive rock catalogheaza o muzica exagerat de tehnica, cu compozitii lungi si plictisitoare) si chiar pe unii membri ai trupelor.
insa critici i-au catalogat asa in lipsa de inspiratie asa ca ramane batut in cuie termenul.

Radiohead (parca cu ei a inceput aceast miscare in directia progresiva a alternativului, chiar daca ei urasc toti rockul progresiv - mai putin krautrock-ul, electro-prog si alte genuri experimentale, sau poate Talk Talk)
Muse
Oceansize (inca n-am ascultat, dar sunt pe lista de asteptare)
The Mars Volta
Coheed and Cambria
Mew
Dredg
Gazpacho
etc.

multe din trupele din sectiunea crossover de pe PA pot intra aici. astept pareri, recomandari. mie imi place acest gen de muzica destul de mult (Radiohead este in top 4 trupe de rock favorite all time pentru mine)
cred ca are o legatura si cu revenirea in actualitate la inceputul anilor 90 a rock-ului psihedelic si space rock sub forma "shoegaze". putem discuta si despre astfel de trupe, din ce-am ascultat eu as putea enumera cateva:
Cocteau Twins
Flying Saucer Attack (foarte experimentali)
Sonic Youth (destul de experimentali pe unele albume)
My Bloody Valentine
Spacemen 3 (astia sunt si pe PA) si mai apoi Spiritualized
Bowery Electric
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
GentleG
Kerry Minnear

Numarul mesajelor : 2383
Varsta : 59
Data de inscriere : 18/10/2007

MesajSubiect: Re: new prog/alternative prog   Sam Mai 01, 2010 3:29 pm

de alternativ prog nu am auzit doar de alternativ rock : si daca tot e o alternativa la prog inseamna ca nu e prog(adica daca nu ai cafea in casa bei "nechezor" care nu e cafea)
new prog se refera la progul facut dupa 1990 ( a nu se confunda cu neo prog)
in proggnosis Radiohead e catalogat Post-Pop/General Rock(de exemplu)
in GEPR si Gnosis nu sunt mentionati
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://rateyourmusic.com/~GentleG
andu
Dan Andrei Aldea

Numarul mesajelor : 5354
Varsta : 34
Data de inscriere : 17/01/2007

MesajSubiect: Re: new prog/alternative prog   Sam Mai 01, 2010 4:12 pm

Intr-adevar sound-ul rock-ului alternativ a fost "progresat" de mai multe ori si in mai multe feluri in ultimele doua decenii, cu rezultate foarte bune, dar nici mie nu-mi place termenul "alternative prog" si nu cred ca o sa ramana asa.

cele mai interesante aspecte ale fenomenului sunt, pentru mine:
- post-rock-ul (un sistem compozitional "minimalist", ca sa zic asa, aplicat pe sound-ul alternative din perioada de tranzitie de la new-wave la alternativul clasic). genul asta mi se pare ca a zis tot ce avea de zis el in sine si acum se rasfira in alte directii
- math-rock-ul, care initial a fost o forma de metal dar repede de tot a mers inspre post-rock, iar acuma merge inspre... (vezi mai departe)
- scena experimentala indie care a reunit tot felul de energii creative venind dinspre post-punk, metal si electro. imi plac mult Tortoise, Eivind Aarset, intr-o anumita masura Ulver, plus Battles (care poate fi considerat math-rock) sau Jaga Jazzist (care poate fi considerat Fusion/Nu-Jazz)
- scena psihedelica indie incepe sa "progreseze" tot mai mult, vezi Flaming Lips sau Dungen

Porcupine Tree si Muse nu mi se pare ca aduc ceva radical nou, ce au luat din prog e luat din perioada lui clasica, iar partea alternativa e de la Radiohead & Co. Asta nu inseamna ca nu imi plac. Din perioada experimentala Radiohead nu am ascultat inca decat "Kid A" de cate ori deci nu comentez. Oricum ei se intorc evident spre mainstream.

Din zona de intersectie hardcore (-punk) + prog imi place doar Mars Volta, restul ma lasa rece.
Sus In jos
GentleG
Kerry Minnear

MesajSubiect: Re: new prog/alternative prog   Sam Mai 01, 2010 4:38 pm

andu a scris:

cele mai interesante aspecte ale fenomenului sunt, pentru mine:
- post-rock-ul (un sistem compozitional "minimalist", ca sa zic asa, aplicat pe sound-ul alternative din perioada de tranzitie de la new-wave la alternativul clasic). genul asta mi se pare ca a zis tot ce avea de zis el in sine si acum se rasfira in alte directii
- math-rock-ul, care initial a fost o forma de metal dar repede de tot a mers inspre post-rock, iar acuma merge inspre... (vezi mai departe)
- scena experimentala indie care a reunit tot felul de energii creative venind dinspre post-punk, metal si electro. imi plac mult Tortoise, Eivind Aarset, intr-o anumita masura Ulver, plus Battles (care poate fi considerat math-rock) sau Jaga Jazzist (care poate fi considerat Fusion/Nu-Jazz)
- scena psihedelica indie incepe sa "progreseze" tot mai mult, vezi Flaming Lips sau Dungen

imi place ca nu ai folosit cuvantul "prog" in explicatii Very Happy :aplauze
sa asculti primul Dungen (recomandat)
Sus In jos
andu
Dan Andrei Aldea

MesajSubiect: Re: new prog/alternative prog   Sam Mai 01, 2010 4:50 pm

^ corect, eu prin "prog" inteleg un manunchi de abordari compozitionale si instrumentale care formeaza un nucleu fundamental al rock-ului progresiv. in exteriorul acestui nucleu exista multe chestii pe care nu le-as putea numi "prog", chiar si din anii 70, desi sunt rock progresiv. de la Can la Battles via cel mai radical Univers Zero nu cred ca se poate vorbi de "prog", desi ne aflam in universului rock-ului progresiv.
Dungen vreau sa explorez tot, mi-a placut mult Ta Det Lungt sau cum se cheama.
am uitat sa mentionez stoner-ul, care, fiind el un fel de amested de hard rock si psihedelic cu un sunet foarte brut, era prin definitie un gen cu potential de a "progresa".
Sus In jos
GentleG
Kerry Minnear

MesajSubiect: Re: new prog/alternative prog   Sam Mai 01, 2010 4:57 pm

da, stoner (aici sunt multi nordici "meseriasi")
Sus In jos
andu
Dan Andrei Aldea

MesajSubiect: Re: new prog/alternative prog   Sam Mai 01, 2010 5:04 pm

^ Niste recomandari? Smile
Sus In jos
GentleG
Kerry Minnear

MesajSubiect: Re: new prog/alternative prog   Sam Mai 01, 2010 5:22 pm

Suedia:ABRAMIS BRAMA,BLAND BLADEN,BURNING SAVIOURS,DARXTAR(un fel de Hawkwind heavy),GRAVEYARD, LAVA,MAGNOLIA,MANGROVE,QOPH,SIENA ROOT
Norvegia:HOST,LUCIFER WAS,TANGLE EDGE
Finlanda:FIVE FIFTEEN ,KINGSTON WALL
si mai sunt pe la americani si nemti multe
Sus In jos
H to He
capodopera

MesajSubiect: Re: new prog/alternative prog   Sam Mai 01, 2010 6:32 pm

catalogarea nu conteaza, ramane doar muzica.
insa ajuta uneori sa gasesti muzica noua care oarecum se aseamana cu ce-ti place deja (poate mai putin ca sunet insa mai mult ca si atitudine de a aduce ceva nou in muzica). eu personal prefer amestecul modern de progressive cu alternative (si ce mai intra, cu toate ca nu tot timpul este reusit) decat trupele actuale care incearca sa sune precum trupele din anii 70 si reusesc foarte bine asta, dar nu vin cu nimic nou.
despre Radiohead se spun multe, au fost si sunt promovati la greu (cred ca EMI au incercat sa faca din ei noii Pink Floyd, dar s-au cam pacalit), au facut tot timpul (cu exceptia poate a primelor 2 albume) ce muzica au vrut (ce alt album experimental precum Kid A a ajuns pe locul 1 in topul vanzarilor in SUA vreodata?) si au avut succes intr-o era in care muzica de consum este singura care scoate profit.
cu Thom Yorke si Jonny Greenwood (care poate sa cante la o multime de instrumente si compune muzica clasica) in aceasi trupa, Nigel Godrich producator cu siguranta mai au multe de spus (doar ca timpul trece si pentru ei este foarte posibil sa faca muzica tot mai accesibila).
mie imi place mult Kid A si Amnesiac ascultate impreuna. separat prefer mai mult Amnesiac (poate pentru ca l-am ascultat si pe CD) , album in care piesele curb superb una dupa alta, se completeaza foarte bine (mai putin Morning Bell care este o piesa buna dar dezechilibreaza amestecul de experimental/electronic si rock). si "Life in a Glasshouse" mi se pare cea mai inspirata piesa scrisa de ei (daca era doar instrumentala ar fi fost si mai buna).
si au fost tot timpul in mainstream, mi se pare ca sunt de departe cea mai curajoasa trupa din mainstream. sau poate ma insel.

(ca si fapt divers, urmaresc acum evolutia clasamentului cu nr. one albums in UK si daca pana in 77 predominau albume rock, dupa predomina muzica pop)
Sus In jos
andu
Dan Andrei Aldea

MesajSubiect: Re: new prog/alternative prog   Sam Mai 01, 2010 8:45 pm

Multumesc!

@H: ce fel de muzica clasica scrie Johnny G? suna interesant.
Sus In jos
Uroboros
capodopera

Numarul mesajelor : 689
Varsta : 31
Data de inscriere : 10/12/2008

MesajSubiect: Re: new prog/alternative prog   Sam Mai 01, 2010 9:54 pm

^ A scris coloana sonora la There Will Be Blood (partile care nu-s Arvo Part), a iesit sub forma de album. E dragut, nimic special, as zice.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://searaploaieparc.blogspot.com/
H to He
capodopera

MesajSubiect: Re: new prog/alternative prog   Sam Mai 01, 2010 11:18 pm

Uroboros a scris:
^ A scris coloana sonora la There Will Be Blood (partile care nu-s Arvo Part), a iesit sub forma de album. E dragut, nimic special, as zice.

a mai scris recent ceva, Doghouse si o sa apara pe coloana sonora a altui film, Norwegian Wood. de asemenea mai are compozitii care insa n-au fost inregistrate cred: Piano for Children, Popcorn Superhet Receiver (asta ar aparea pe There Will Be Blood), smear. este angajat de BBC ca si compozitor si pe langa faptul ca este foarte cunoscut probabil are si talent. (de l-au angajat si-l platesc sa compuna)
http://en.wikipedia.org/wiki/Bodysong_(album) alt soundtrack aparut si pe album, insa nu e muzica clasica ci este cu "de toate".
citat despre noua compozitie: "I wrote this piece mostly in hotels and dressing rooms while touring with Radiohead. This was more practical than glamorous — lots of time sitting around indoors, lots of instruments about — and aside from picking up a few geographical working titles, I can’t think that it had any effect where, on tour, it was written."

sursa wikipedia.
Sus In jos
H to He
capodopera

MesajSubiect: Re: new prog/alternative prog   Mier Iun 02, 2010 3:47 pm

Pure Reason Revolution este o trupa britanica contemporana cu 2 albume scoase pana acum, ce se poate incadra in aceasta categorie.
influentele sunt: Pink Floyd, Porcupine Tree, Nirvana, Justice, Kraftwerk si Fleetwood Mac.
un amanunt interesant ce i-ar putea recomanda ar fi faptul ca Paul Northfield (Rush, Porcupine Tree, Gentle Giant, Hole) este producatorul albumelor scoase.
mie imi place cum suna, destul de interesant (fara a fi originali in vre-un fel) si totodata accesibili (mai ales pentru momentele cand vrei sa asculti muzica mai usoara).
Sus In jos
Ricochet
Keith Jarrett

Numarul mesajelor : 4389
Varsta : 27
Data de inscriere : 02/09/2007

MesajSubiect: Re: new prog/alternative prog   Mier Iun 02, 2010 9:57 pm

Am ascultat doar ultimul album, anul trecut, dar mi s-a parut prea lejer.
Sus In jos
andu
Dan Andrei Aldea

MesajSubiect: Re: new prog/alternative prog   Mier Iun 02, 2010 10:08 pm

si eu tot pe ala l-am ascultat, dar din cate inteleg nu seamana cu ce facusera inainte. Acuma au tras-o spre indie new-wave.
Sus In jos
Uroboros
capodopera

Numarul mesajelor : 689
Varsta : 31
Data de inscriere : 10/12/2008

MesajSubiect: Re: new prog/alternative prog   Mier Iun 02, 2010 10:51 pm

Ascultati The Dark Third, e cu totul altceva si cam de o suta de ori mai fain. Mie mi se par originali, dar nu mi-au mentinut atentia mai mult de trei-patru auditii si un shou - cred ca mai mult de atat nu-ti trebuie ca sa asimilezi ce au ei de oferit. E o idee interesanta si cam nimic mai mult.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://searaploaieparc.blogspot.com/
andu
Dan Andrei Aldea

MesajSubiect: Re: new prog/alternative prog   Sam Iun 05, 2010 1:05 pm

ian de aici: http://www.myspace.com/kisskiss
excelent.
Sus In jos
H to He
capodopera

MesajSubiect: Re: new prog/alternative prog   Vin Sept 03, 2010 11:44 pm

http://www.youtube.com/watch?v=XzbXvWqK_H4

varianta initiala a piesie Paranoid Android (Radiohead). piesa nu se aude asa bine, asa ca se poate merge direct la final unde se aude confirmarea ca cel putin unuia din membrii trupei de atunci ii placea rockul progresiv (si altuia nu prea ii placea din moment ce a fost modificat finalul piesei).
eu am dat peste ea din intamplare si nu pot decat sa spun ca e mare pacat ca Jonny Greenwood nu se mai joaca cu Hammond-ul.
Sus In jos
H to He
capodopera

MesajSubiect: Re: new prog/alternative prog   Vin Sept 03, 2010 11:55 pm

andu a scris:
ian de aici: http://www.myspace.com/kisskiss
excelent.

suna foarte fain trupa asta. mi se pare ca s-au inspirat si dupa Cardiacs.
Sus In jos
andu
Dan Andrei Aldea

MesajSubiect: Re: new prog/alternative prog   Mier Noi 10, 2010 4:20 am

Pentru fanii de Pineapple Thief: http://www.myspace.com/yourelectricgrandmother
Sus In jos
H to He
capodopera

MesajSubiect: Re: new prog/alternative prog   Sam Mai 07, 2011 11:49 pm

oare cum ar suna rock-ul progresiv daca ar fi mai vesel?
poate un raspuns este trupa asta http://en.wikipedia.org/wiki/Fang_Island
mie imi place foarte mult.

http://www.youtube.com/watch?v=EIurAP4yHtQ
http://www.youtube.com/watch?v=AUA6vWLBn8k&feature=related
Sus In jos
GentleG
Kerry Minnear

MesajSubiect: Re: new prog/alternative prog   Dum Mai 08, 2011 12:00 am

indie rock nu este progressive rock
Sus In jos
H to He
capodopera

MesajSubiect: Re: new prog/alternative prog   Dum Mai 08, 2011 1:20 pm

GentleG a scris:

pentru urechile mele ce canta trupa asta suna destul de neconventional si divers. intr-un cantec de 3 min spun mai mult decat alte trupe in intreaga lor cariera (din scena prafuita a retro-prog-ului sau scena copy-paste indie rock).
catalogarea este ireleventa pana la urma, muzica conteaza.
Sus In jos
andu
Dan Andrei Aldea

MesajSubiect: Re: new prog/alternative prog   Dum Mai 08, 2011 1:37 pm

pentru unii conteaza foarte mult Laughing (etichetele, adica)

daca iti plac chestiile vesele, incearca si Reign Of Kindo: http://www.youtube.com/user/rpoland?blend=1&ob=4#g/c/2B29A5117FA2B389

Ultima editare efectuata de catre andu in Dum Mai 08, 2011 5:36 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
GentleG
Kerry Minnear

MesajSubiect: Re: new prog/alternative prog   Dum Mai 08, 2011 3:38 pm

H to He a scris:
GentleG a scris:
catalogarea este ireleventa pana la urma, muzica conteaza.
la cat prog am ascultat la mine nu conteaza , poate la voi ,sa nu ascultati o viata intreaga indie/alternative rock crezand ca ati ascultat progressive rock Very Happy
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: new prog/alternative prog   Astazi la 12:53 pm

Sus In jos

new prog/alternative prog
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Progressive Forum :: PROG MUSIC :: TRUPE-
Mergi direct la: