Progressive Forum

Un forum care se vrea progresiv

AcasaAcasa  PortalPortal  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  Conectare  

Distribuiți | 

Soft Machine

In jos 
AutorMesaj
romanbun
capodopera

Numarul mesajelor : 766
Varsta : 56
Data de inscriere : 16/01/2008

MesajSubiect: Soft Machine   Lun Ian 21, 2008 8:17 pm

Sa-i dam ce-i al ei..
ALDI MASTER te rog fa o prezentare a trupei care tocmai imi suna pentru 1 data in oreche cu Third.
Am vazut-o in play listul tau si te invit sa iei cuvantul Wink
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Aldi
Bill Bruford

Numarul mesajelor : 1928
Data de inscriere : 05/06/2007

MesajSubiect: Re: Soft Machine   Lun Ian 21, 2008 8:20 pm

Putintica rabdare monser.
Sus In jos
romanbun
capodopera

MesajSubiect: Re: Soft Machine   Lun Ian 21, 2008 8:21 pm

Nu ma fierbe shefu' , nu-i destul ca ma fierbe psihedelicu' asta de Soft Machine? Laughing Laughing Laughing
Sus In jos
andu
Dan Andrei Aldea

Numarul mesajelor : 5354
Varsta : 35
Data de inscriere : 17/01/2007

MesajSubiect: Re: Soft Machine   Lun Ian 21, 2008 11:15 pm

primul lucru de zis e ca nu trebuia sa incepi cu Third. una din cele mai dificile lucrari muzicale ale epocii, si una din intrarile mele ratate in discografiile de trupa. cu softies se incepe cu debutul si se merge in ordine cronologica. altfel, Third e de nemestecat. parerea mea.
Sus In jos
romanbun
capodopera

MesajSubiect: Re: Soft Machine   Mar Ian 22, 2008 8:18 am

Am receptionat si incerc sa le IAU...Suspect asa cum mi-ai spus.
Nu ca as vrea sa ma laud , dar am mai "mestecat " "tarii" din astea.
Vezi Tangerine Dream sau Kraftwerk perioada de inceput .
Ascult si ma supun.king
Sus In jos
Aldi
Bill Bruford

MesajSubiect: Re: Soft Machine   Sam Ian 26, 2008 6:29 pm

Scurta definitie a lui Soft Machine: prea mult jazz pentru unii iubitori de rock, o imagine prea de rockeri pentru puristii jazzului.

Aflata in centrul miscarii muzicale nascute la Canterbury, Soft Machine a contribuit atat la geneza rock-ului progresiv cat si a jazz-rock-ului. A fost, alaturi de Pink Floyd si de Tomorrow, si printre primele trupe de psihedelic din undergroundul Londrei de la sfarsitul anilor 60.

Prima incarnare a SM, a fost realizata de englezii Robert Wyatt (baterie, vocal), Kevin Ayers (bass, vocal), Hugh Hopper (bass) si australianul Daevid Allen (chitara), dar deoarece, lui Allen ii expirase viza britanica, la intoarcerea dintr-o excursie in Franta, ii este refuzat accesul pe insula. Asa avea sa se nasca multinationala Gong.

Trioului ramas li se alatura Brian Hopper (saxofon), Mike Ratledge (claviaturi) si Tom Wilson (percutie) si in 1968, ii insotesc pe Jimi Hendrix Experience intr-un turneu american, cantand in deschiderea trupei marelui chitarist de culoare.

In acelasi an le apare si primul album: “The Soft Machine”.
Rock, psihedelic si jazz, cu o atmosfera specifica (si careia, ceva mai tarziu, i s-a spus Canterbury), un vocal care chiar daca nu straluceste, pare totusi perfect pentru aceasta muzica, experimente sonore mergand de la etericele sunete ale orgii (care parca ne canta din Bach), pana la aparent monotona We Dit It Again si trecand prin extraordinarul pasaj muzical al piesei So Boot If at All, in care bassul, bateria si orga conlucreaza incredibil, toate acestea au dus la realizarea unui album superb.
Versurile piesei Why Am I So Short?
“I've got a drum kit and some sticks
So when I'm drunk or in a fit
I find it easy to express myself
I hit the drums so hard I break all my heads”

parca vorbesc despre atitudinea generatiei lor de muzicieni.

La sfarsitul anului Ayers paraseste grupul. In formula de trio Hugh Hopper (bass si saxofon), Mike Ratledge (claviaturi si flaut) si Robert Wyatt (baterie si vocal), avand ca invitat pe Brian Hopper (saxofon) aveau sa scoata in 1969 albumul “Volume Two”.
Acesta pastreaza atmosfera de Canterbury si contine o multitudine de piese foarte scurte, adevarate miniaturi muzicale (cinci dintre ele de sub un minut). Sigur ca unele piese sunt prelungirea altora si ascultate fara pauza intre ele (asa cum ruleaza un CD audio) dau valoarea adevarata a acestui album.
Partea vocala, sustinuta in trecut, in principal de Ayers, este preluata acum de Wyatt, realizandu-se astfel o reorientare dinspre pop spre jazz.
Experimental si foarte bun, ramane, pentru mine, senzatia ca “Two” este un album de tranzitie, in care parca s-au pregatit pentru altceva, exersand, ca in studiile pe care le fac instrumentistii (piesele acelea scurte, didactice, facute cu scopul invatarii tehnicilor de interpretare).

Si acel altceva a venit in 1970, il magnifico “Third”. Aici se simte din plin faptul ca grupul mai avea in componenta, cel putin, trei personalitati foarte puternice: Wyatt, Ratledge si Hugh Hopper, intre care, se pare ca existau divergente muzicale. Cu toate acestea, sau poate datorita lor, a iesit un album de referinta pentru progresiv si pentru jazz-rock, se poate spune ca este de fapt un album de rock-jazz.

In 1971 apare “Fourth”, cel mai fusion de pana atunci, ba chiar, pe alocuri foarte aproape de jazz-ul curat, fara influente. Se pare ca este motivul care l-a facut pe Wyatt sa paraseasca grupul.

Cei doi membrii din formula initiala ramasi, dau grupului o orientare clara de fusion. “Fifth” pastreaza inca un grup mare de muzicieni, dar pe “Six” acesta se reduce la patru, printre ei facandu-si loc Karl Jenkins. Pe “Six” se mai intalneste rock, dar pe “Seven” totul este fusion. Intre timp si Hugh Hopper o luase pe alte drumuri. Pe “Bundles”, prin aparitia lui Allan Holdsworth, grupul, care mai degraba avusese pana atunci (uneori) doi bassisti, integreaza insfarsit, dupa plecarea lui Daevid Allen, un chitarist.
Vine apoi ”Softs”, pentru ca dupa acesta si “ultimul mohican” al formulei originale (Ratledge), sa paraseasca barca.
Cei ramasi, au continuat linia fusion, scotand alte cateva albume, mai light, dar bune.

Ar mai fi de remarcat activitatea lor concertistica foarte importanta. Soft Machine era o trupa ce se simtea extraordinar pe scena, asa cum se simt, in general, muzicienii cu aplecare spre jazz si improvizatie. Au fost scoase o multime de discuri cu live-urile lor, unele dintre ele dand masura valorii lor pe scena. Din ce am ascultat eu, pana acum, “Live at Proms” si “Live at the Paradiso” sunt excelente.

In ce priveste aprecierile fanilor, am intalnit diverse pareri: unii iubesc doar primele doua albume, spunand ca ce a urmat nu mai conteaza pentru ca e prea mult jazz, altii sunt incantati si de “Third” dar nu mai mult. Exista voci care spun ca doar epoca fusion (de la “Fourth” sau “Fifth” incoace) merita, dar sunt si fani totali. Eu zic ca toate perioadele lor au valoare, neantalnind, inca, un album pe care sa il cataloghez slab (si am ascultat ceva SM). Desigur am preferintele mele, dar pot spune ca niciun album nu e de aruncat.
Sus In jos
romanbun
capodopera

MesajSubiect: Re: Soft Machine   Sam Ian 26, 2008 8:31 pm

Cu scuze pt. postul gresit pale la Canterbury Scene
1971-1974 - BBC Radio
Alive And Well In Paris
BBC radio 1967-1971
Fifth
Fourth
Live at Bataclan
One and Two
Six
Third
Live in Italy
Bundles
...doar atata am gasit. scratch
Spor la ascultat
Sus In jos
Kraut
ritm

Numarul mesajelor : 130
Varsta : 36
Data de inscriere : 10/10/2007

MesajSubiect: Re: Soft Machine   Dum Iun 08, 2008 2:05 am

Numai ce am gasit ceva interesant pentru amorezatii de Soft Machine care mai si cunosc teorie muzicala: o carte cu partiturile catorva piese, scoasa prin 1970, alaturi de o scurta prezentare a membrilor si mai multe poze. Este scanata si in format PDF. Nu stiu cati din voi ar fi interesati sa o aiba, oricum cine o vrea sa spuna.

Si niste extrase din ea:

Sus In jos
Aldi
Bill Bruford

MesajSubiect: Re: Soft Machine   Lun Oct 27, 2008 10:39 pm

Daca veti intalni trupele Soft Mountain, Soft Works, Soft Head, Soft Machine & Heavy Friends sau Soft Machine Legacy trebuie sa stiti ca ele nu sunt clone ale lui Soft Machine sau tribute bands ci formatii infiintate de diversi membri ai Soft Machine.
Am ascultat pana acum doar "Abracadabra" a lui Soft Works. Suna a Soft Machine din perioada fusion tarzie. Un album foarte bun.
Sus In jos
GentleG
Kerry Minnear

Numarul mesajelor : 2383
Varsta : 61
Data de inscriere : 18/10/2007

MesajSubiect: Re: Soft Machine   Lun Oct 27, 2008 11:20 pm

HUGH HOPPER -Bolnav de leucemie Sad
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://rateyourmusic.com/~GentleG
romanbun
capodopera

MesajSubiect: Re: Soft Machine   Mar Oct 28, 2008 10:46 am

Another one bites the dust...
Crying or Very sad
Asta , e toti imbatranim.
Totul e sa nu coboram stacheta sufleteasca... Macar capul sa-l avem afara din acest noroi LUMESC in care traim.lol!
Sus In jos
Kraut
ritm

Numarul mesajelor : 130
Varsta : 36
Data de inscriere : 10/10/2007

MesajSubiect: Re: Soft Machine   Mar Oct 28, 2008 12:51 pm

Aldi a scris:
Daca veti intalni trupele Soft Mountain, Soft Works, Soft Head, Soft Machine & Heavy Friends sau Soft Machine Legacy trebuie sa stiti ca ele nu sunt clone ale lui Soft Machine sau tribute bands ci formatii infiintate de diversi membri ai Soft Machine.
Am ascultat pana acum doar "Abracadabra" a lui Soft Works. Suna a Soft Machine din perioada fusion tarzie. Un album foarte bun.

Am vazut de curand un concert Soft Machine Legacy din 2008 in componenta John Etheridge (g), Roy Babbington (b), John Marshall (dr) si Theo Travis (ts, ss, f, loops).

Setlistul este:
The Steamer
In The Back Room
Kings And Queens
Grape Hound
Chloe And The Pirates
Anything To Anywhere
Two Down
Pump Mouse
The Last Day

deci interpreteza si piese Soft Machine. Niste adevarati virtuosi!
Sus In jos
radu
ritm

Numarul mesajelor : 148
Data de inscriere : 04/03/2008

MesajSubiect: Re: Soft Machine   Mar Oct 28, 2008 4:22 pm

sa nu-l ingropam deja pe hopper. sunt fel de fel de tipuri de leucemie, cu evolutii diferite
Sus In jos
dfalfa
nota

Numarul mesajelor : 4
Data de inscriere : 18/12/2008

MesajSubiect: carte soft machine / abracadabra   Joi Dec 18, 2008 5:23 pm

salut fanii soft machine ...

aldi m-ai putea ajuta cu o copie abracadabra ?
multumesc,
dan
Sus In jos
dfalfa
nota

Numarul mesajelor : 4
Data de inscriere : 18/12/2008

MesajSubiect: sm   Joi Dec 18, 2008 5:25 pm

salut kraut,

cred ca merita citita cartea sm.
daca poti sa imi trimiti pdf-ul......ma inclin reverentios.
mersi,
dan
dfalfa@yahoo.com
Sus In jos
Ricochet
Keith Jarrett

Numarul mesajelor : 4389
Varsta : 28
Data de inscriere : 02/09/2007

MesajSubiect: Re: Soft Machine   Dum Mar 28, 2010 7:30 pm

In sfarsit am facut cunostiinta cu Soft Machine!! Cronologic, desigur. N-a fost rau, sa ascult un album in fiecare dupa-amiaza, saptamana asta.

Debutul m-a dat gata, e o nebunie ce se petrece acolo. Ritmurile eterofone ale lui Wyatt imi bat si acum in piept, iar Why Are We Sleeping le are pe toate: leitmotiv misto, vocea grava (a lui Ayler, nu?), versurile (Begins with a blessing/and ends with a curse/making life easier/by making it worse...), fumul plantelor etnobotanice ce se simte in aer, si-asa mai departe. Imi imaginez ca se poate critica dur calitatea sunetului si neglijenta cu care s-a inregistrat albumul, dar eu chiar am trecut cu vederea. Pentru un album '68, sunt sclipiri de geniu aici.

Schimbarea in jazz e destul de subita. Third e bun rau. Cumva, daca temperamentul cu care Facelift incepe s-ar fi transmis omogen peste tot, probabil as fi murit de placere. Jazz-ul continua en fanfare si pe urmatoarele albume (m-am oprit la Six ieri), si suna destul de grozav.
Sus In jos
GentleG
Kerry Minnear

MesajSubiect: Re: Soft Machine   Dum Mar 28, 2010 7:44 pm

inca 3 pasi si e bine Very Happy (seven,bundles,softs)
Sus In jos
Ricochet
Keith Jarrett

Numarul mesajelor : 4389
Varsta : 28
Data de inscriere : 02/09/2007

MesajSubiect: Re: Soft Machine   Dum Mar 28, 2010 9:03 pm

Daca si alea sunt pe atat de bune, e superb.
Sus In jos
andu
Dan Andrei Aldea

MesajSubiect: Re: Soft Machine   Dum Mar 28, 2010 9:20 pm

Primul imi place si mie enorm. Si cand te gandesti ca e din '68! Al doilea a fost fain si el dar nu-mi amintesc nimic din el, iar al treilea e intr-adevar o capodopera majora. Chiar ma mir ca l-am "digerat" atunci, acum cativa ani, cand eram un incepator in domeniu. Recent am cumparat CD-ul, e foarte misto (are un al doilea disc cu un concert pe el). Dupa al patrulea nu am mai continuat, nu mi-a placut jazz-ul lor, dar vreau sa reiau.
Sus In jos
GentleG
Kerry Minnear

MesajSubiect: Re: Soft Machine   Dum Mar 28, 2010 10:34 pm

Bundles si Softs sunt jazzrock fusion .Bundles cu Holdsworth la chitara(o sa recunosti sound-ul specific)
Sus In jos
Aldi
Bill Bruford

MesajSubiect: Re: Soft Machine   Mier Apr 14, 2010 6:14 pm

Reprezentative sunt primele 5 albume (cu varfurile 1 si 3). Six e cumva de tranzitie, iar de la Seven incoace e fusion pur, bun (sau chiar foarte bun), dar nu mai e soft machine-ul acela greu si psihedelic. Atentie si la albumele live. Se gasesc cateva exceptionale din perioada pre-fusion.
Sus In jos
Aldi
Bill Bruford

MesajSubiect: Re: Soft Machine   Dum Iul 18, 2010 6:59 pm

S-a tot spus ca Daevid Allen a parasit grupul inainte de aparitia primului album si ca nu apare pe nicio inregistrare SM. In urma cu vreo luna mi-a sosit albumul "The Soft Machine". Cand l-am comandat nu m-am gandit la nimic altceva decat la albumul din 1968. La deschiderea coletului prima surpriza a fost coperta, diferita de cea pe care o stiam, iar apoi, citind titlurile, am constatat ca e altceva. M-am gandit la o compilatie si am cercetat putin. Pe PA nu apare, dar pe RYM am gasit, la albume de baza, unul de care nu stiam, cu dubiosul nume de "Face and Place Vol. 7" si datat 1972. Printre diversele reeditari am gasit-o si pe cea a mea cu numele... "The Soft Machine".
Ce are deosebit acest album? Pe Daevid Allen la chitara. Inregistrarile dateaza din 1967. Asadar exista un SM cu Allen.
Suna bine. Nu are forta primelor lor albume dar este mult peste ce a fost scos cu The Wilde Flowers.

P.S.: Intre timp am primit si Volume One remasterizat. Adevarata desfatare psihedelica.
Sus In jos
bibi
capodopera

Numarul mesajelor : 594
Data de inscriere : 23/09/2008

MesajSubiect: Re: Soft Machine   Vin Oct 01, 2010 8:44 pm

Nenea ăsta e prietenul meu pe YouTube (unul destul de activ, aș spune - corespondăm sistematic). Surprinzător pentru mine, am descoperit recent că activează în branșă Smile

http://udi-koomran.blogspot.com/2010/04/soft-machine-ndr-jazz-workshop-1973-cd.html
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului https://www.youtube.com/user/BibilicaCriminalul
bibi
capodopera

Numarul mesajelor : 594
Data de inscriere : 23/09/2008

MesajSubiect: Re: Soft Machine   Vin Oct 01, 2010 8:58 pm

Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului https://www.youtube.com/user/BibilicaCriminalul
andu
Dan Andrei Aldea

MesajSubiect: Re: Soft Machine   Vin Oct 01, 2010 9:02 pm

Tipul e foarte activ pe felia de avantgarde progressive, are si cont pe ProgArchives, de acolo mai aflu ce mai invarte.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Soft Machine   

Sus In jos

Soft Machine
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Progressive Forum :: PROG MUSIC :: TRUPE-
Mergi direct la: