Progressive Forum

Un forum care se vrea progresiv

AcasaAcasa  PortalPortal  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  Conectare  

Distribuiți | 

Gentle Giant

In jos 
AutorMesaj
Aldi
Bill Bruford

Numarul mesajelor : 1928
Data de inscriere : 05/06/2007

MesajSubiect: Gentle Giant   Sam Sept 29, 2007 1:11 pm

Cea mai desteapta muzica, cei mai rafinati muzicieni.

De ce, cea mai desteapta muzica?
Pentru ca au reusit sa integreze elemente de muzica medievala si renascentista in rock, in asa fel incat, au dat impresia ca este rock pur.
Pentru ca au facut risipa de teme muzicale.
Pentru modul in care aseaza sunetele pe Black Cat. Parca fiecare instrument pune pe rand cate o nota, melodia formand un tot unitar superb.
Pentru bijuteria de album concept “Three Friends”.
Pentru melodia Alucard, pentru care iti vine sa-ti schimbi toata aparatura audio cu una mai buna, in speranta ca vei prinde toate efectele.
Pentru ca au stiut sa reproduca grandoarea si maretia.
Si pentru multe altele.

De ce, cei mai rafinati muzicieni?
Pentru ca sunt instrumentisti desavarsiti, utilizand peste 30 de instrumente, fara a apela la ajutorul unor invitati. Este uimitor sa vezi (de ex pe cele 8 videoclipuri de pe progarchives) cum procedeaza.
Pentru interpretarea la vioara de pe Plain Truth.
Pentru ca Ray Shulman este, in opinia mea, unul dintre cei mai mari bassisti, chiar daca nu sunt multi care sa spuna asta.
Pentru ca au stiut sa cante a cappella ca nimeni altii (Knots este incredibila).
Pentru albumul capodopera “Octopus”, care numai ei stiu ce gen este.
Pentru ca, de cate ori aud un xilofon, gandul ma duce la ei.
Si pentru multe altele.

Ultima editare efectuata de catre in Vin Noi 30, 2007 2:22 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Piotr Buendia
Robert Fripp

Numarul mesajelor : 674
Data de inscriere : 13/09/2006

MesajSubiect: Re: Gentle Giant   Dum Sept 30, 2007 8:34 am

la a cappella i-as mai adauga pe Queen. in rest total de accord. Gentle Giant e una din trupele mele preferate. imi plac si temele abordate, destul de pretentioase si, normal, interpretarea affraid

Bill Bruford

MesajSubiect: Re: Gentle Giant   Dum Sept 30, 2007 11:17 am

Multa vreme am crezut ca cei trei frati Shulman provin dintr-o familie de conditie buna, si ca aveau o solida educatie muzicala inca de mici. De fapt ei fac parte dintr-o modesta familie de evrei scotieni. Phil spune ca a copilarit intr-o suburbie rau famata a Glasgow-ului. El avea 10 ani iar Derek 1 an, cand s-au mutat in Anglia. Ray nu se nascuse inca.

Conceptul albumului “Three Friends” ii apartine in intregime lui Phil, dintre cele trei personaje el fiind, evident, artistul, ceilalti doi, managerul si muncitorul, fiind prieteni din copilarie ai acestuia.

Un excelent interviu cu Phil se gaseste aici
http://www.blazemonger.com/GG/interviews/phil-interview.html
Sus In jos
andu
Dan Andrei Aldea

Numarul mesajelor : 5354
Varsta : 35
Data de inscriere : 17/01/2007

MesajSubiect: Re: Gentle Giant   Dum Sept 30, 2007 12:41 pm

Am auzit de trupa asta prima data pe ProgArchives. Am ascultat In a Glass House pana acum. Foarte interesant. La inceput nu prea m-am prins care e faza ("acuma aplaudam?"), dar in multe cazuri muzica mea definitorie nu prea mi-a placut la inceput si m-a prins treptat. Apoi, intr-adevar, la un punct, mi-a "picat fisa" - si mi-a placut mult, dansam (adica ma bâțâiam) pe piesele mai vioaie si chiuiam, etc. Foarte fain. Apoi excitment-ul a trecut - cred ca e cazul in care placerea descoperirii a durat cel mai putin, dintre toate muzicile mele. Trebuie sa trec la urmatorul album (voi incerca Octopus). Pe moment sunt in faza in care am descoperit ca bonus tracks-urile de la Glass House is super, baietii erau napraznici live si placerea aceea deplina s-a intors pt putin.
Sus In jos
Aldi
Bill Bruford

MesajSubiect: Re: Gentle Giant   Dum Sept 30, 2007 12:51 pm

"Octopus" e cel mai greu si mai cult album al lor. Mai bine continui cu unul din primele trei "Gentle Giant", "Acquiring the Taste" sau "Three Friends", minunate toate. Poti sa mergi si pe "Octopus", eu de fapt chiar cu el am inceput. Tine cont doar de ce am spus la inceput. Eu zic sa eviti in acest moment "in'terview" si pe cele de dupa 77. Iti poti face o parere gresita.
Sus In jos
andu
Dan Andrei Aldea

MesajSubiect: Re: Gentle Giant   Dum Sept 30, 2007 12:53 pm

Mersi de sfat! Voi proceda in consecinta.
Sus In jos
Zarec
Trent Reznor

Numarul mesajelor : 1563
Varsta : 28
Data de inscriere : 26/12/2006

MesajSubiect: Re: Gentle Giant   Dum Sept 30, 2007 3:15 pm

Eu am ascultat de mai multe ori albumul de debut si o singura data cred In Glass House. Nu imi expun inca opinia fiindca este in formare (de ceva saptamani bune chiar)...haha..
cert este ca sunt ff diversi
Sus In jos
andu
Dan Andrei Aldea

MesajSubiect: Re: Gentle Giant   Vin Oct 12, 2007 7:44 pm

Intr-adevar, Octopus e mai dificil... Dar cum n-am gasit altceva (alt album, adica) pe moment, nu l-am amanat. Probabil in timp imi va placea mult. Mai caut si pe celalalte, in rastimp...
Sus In jos
Bogdan Uilecan
nota

Numarul mesajelor : 5
Data de inscriere : 29/10/2007

MesajSubiect: Dificultatea   Mar Oct 30, 2007 1:12 pm

...legat de 'dificultatea' anumitor piese muzicale... Pai muzica progresiva in sine cum e? Iar 'dificultatea', cred eu, e cauzata de un fel de 'autoblocare'. Oare tot ce nu are un ritm constant si o linie melodica simpla si repetitiva e neaparat dificil? Trebuie neaparat sa poti fredona o melodie? (Apropo, mie tot imi vine sa fredonez The Runaway de pe In a Glass House...) Mi se intampla insa si o chestie cam tampita: cand sunt obosit sau nervos, imi vin in cap, obsesiv, tot felul de 'creatii de referinta' precum Casa mea e un cantec cu acorduri ample... Chiar, cum ar fi fost Renaissance cu Angela Similea, de exemplu?
Sus In jos
GentleG
Kerry Minnear

Numarul mesajelor : 2383
Varsta : 60
Data de inscriere : 18/10/2007

MesajSubiect: Re: Gentle Giant   Mar Oct 30, 2007 1:35 pm

andu a scris:
baietii erau napraznici live si placerea aceea deplina s-a intors pt putin.
"Playing the fool" ,poate cel mai frumos live de prog .Multe partituri al
instrumentelor(in versiunea de studio) au fost inlocuite cu vocal si viceversa
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://rateyourmusic.com/~GentleG
Piotr Buendia
Robert Fripp

Numarul mesajelor : 674
Data de inscriere : 13/09/2006

MesajSubiect: Re: Gentle Giant   Mar Oct 30, 2007 1:48 pm

Knots (din Excerpts From Octopus) de pe Playing The Fool este probabil cel mai armonios moment vocal pe care l-am ascultat vreodata. si in varianta de studio imi place, dar live e divin.
din punctul meu de vedere acest statut (de divin) il mai are doar The Prophet's Song de la Queen. dar intrucat acolo e doar Freddy nu stiu cum suna live piesa...

Bill Bruford

MesajSubiect: Re: Gentle Giant   Lun Noi 19, 2007 12:43 am

Exceptandu-i pe cei trei frati Phil, Derek si Ray, in muzica mai sunt implicati inca doi Shulman. Unul dintre ei, Calvin, chiar in muzica Gentle Giant. Este vocea copilului de pe Schooldays (“Three Friends”). Calvin este baiatul mai mare al lui Phil. In afara de cele cateva secunde de pe cel de-al treilea album GG, nu stiu daca a mai facut ceva in muzica. Nu am mai auzit de el. In schimb Damon, celalalt fiu al lui Phil, asemenea tatalui sau, este foarte pasionat de rock.
Pe site-ul sau, i se poate asculta muzica.
http://www.damonshulman.co.uk/
Sunt curios cat de departe a sarit aschia.
Sus In jos
GentleG
Kerry Minnear

MesajSubiect: Re: Gentle Giant   Lun Noi 19, 2007 8:52 am

Aldi a scris:

Sunt curios cat de departe a sarit aschia.
Destul de departe
Iata ,ca fapt divers piesele rare si "unreleased" din perioada 70-80 care nu apar
pe cele 12 albume de baza.
Evil Woman-riff-ul de ch.acustica a fost folosit in "Betcha Thought We Couldn't Do It"
dupa multi ani
Peel Off the Paint-compusa inainte de primul album versurileidentice cu "Peel The Paint"
muzica complect diferita
Time in Your Face-zvonuri legate despre existenta acestei piese probabil a aparut pe
ultima editie a "In a glass house" ca bonus track
Freedoms Child-compusa inainte de primulalbum ,apare pe "Under Construction"
Bringing Me Down-la fel ca cea de mai sus tot pe "Under Construction"
City Hermit-compusa inainte de primul album apare pe "Out Of The Woods".
Heroes No More-din perioada Civilian apare ca bonus track
Hometown Special-compusa inainte de primul,apare pe "Under Construction"
The Power and the Glory-apare ca bonus track in versiune cd
Weekend Cowboy-scrisa inainte de primul album apare pe "Under Construction".
You Haven't a Chance-din era Civilian,apare pe "Under Construction"
sursa www.blazemonger.com/GG/ site oficial GG
Sus In jos
Aldi
Bill Bruford

MesajSubiect: Re: Gentle Giant   Lun Iul 28, 2008 10:09 pm

Doua lucruri interesante despre albumul de debut Gentle Giant, aflate din articolul lui Ioan Cora de pe Muzici si Faze.
Intai ca Alucard nu are niciun alt inteles decat acela ca scris invers inseamna Dracula (parca asa se inteleg si versurile mai bine).
Mai apoi aflu ca s-a discutat mult despre cele doua albume de debut ale gigantilor King Crimson si Gentle Giant, privite din perspectiva copertilor.
Una exprima angoasa si disperare, cealalta blandete si seninatate.

http://www.muzicisifaze.com/trupa.php?alb=107&cat=4&id=65
Sus In jos
Ricochet
Keith Jarrett

Numarul mesajelor : 4389
Data de inscriere : 02/09/2007

MesajSubiect: Re: Gentle Giant   Lun Iul 28, 2008 10:35 pm

Aldi a scris:
Doua lucruri interesante despre albumul de debut Gentle Giant, aflate din articolul lui Ioan Cora de pe Muzici si Faze.
Intai ca Alucard nu are niciun alt inteles decat acela ca scris invers inseamna Dracula (parca asa se inteleg si versurile mai bine).
Mai apoi aflu ca s-a discutat mult despre cele doua albume de debut ale gigantilor King Crimson si Gentle Giant, privite din perspectiva copertilor.
Una exprima angoasa si disperare, cealalta blandete si seninatate.

M-a surprins intrucatva mai mult faza cu snobismul. I don't really get it.
Sus In jos
Aldi
Bill Bruford

MesajSubiect: Re: Gentle Giant   Mar Iul 29, 2008 10:06 pm

Ricochet a scris:
Aldi a scris:

Exista lucrari pe care nu le prinzi din prima (ba chiar poti fi tentat sa le socotesti slabe), dar daca ele iti sunt recomandate de cineva in a carui gustui ai incredere, atunci poate mai incerci. Daca pe mai departe muzica nu iti place, dar o asculti si spui altora ca e buna, atunci esti un snob. Daca recunosti ca nu iti place, nu esti. Dar daca dupa cateva auditii incepe sa se prinda, atunci esti cel mai castigat si te bucuri ca ai fost "putin snob". Cred ca asta a vrut sa spuna Cora.
Sus In jos
Ricochet
Keith Jarrett

Numarul mesajelor : 4389
Data de inscriere : 02/09/2007

MesajSubiect: Re: Gentle Giant   Mar Iul 29, 2008 10:08 pm

Aldi a scris:
Ricochet a scris:
Aldi a scris:

Exista lucrari pe care nu le prinzi din prima (ba chiar poti fi tentat sa le socotesti slabe), dar daca ele iti sunt recomandate de cineva in a carui gustui ai incredere, atunci poate mai incerci. Daca pe mai departe muzica nu iti place, dar o asculti si spui altora ca e buna, atunci esti un snob. Daca recunosti ca nu iti place, nu esti. Dar daca dupa cateva auditii incepe sa se prinda, atunci esti cel mai castigat si te bucuri ca ai fost "putin snob". Cred ca asta a vrut sa spuna Cora.

a ok.

works.

Off-topic, desigur, dar ma bucur in cazul acesta ca am fost "putin snob" in ce-i priveste pe VdGG. Prima oara doar Godbluff m-a prins. Dar apoi intr-o vacanta de Craciun, in 2006...uh la la!

Acu sunt, cred, trupa mea favorita de prog clasic.
Sus In jos
andu
Dan Andrei Aldea

MesajSubiect: Re: Gentle Giant   Dum Iul 18, 2010 1:25 am

Ce se mai aude cu "prietenii"? Se compune ceva nou?
Sus In jos
H to He
capodopera

Numarul mesajelor : 599
Data de inscriere : 16/01/2009

MesajSubiect: Re: Gentle Giant   Lun Aug 09, 2010 10:37 pm

am dat relativ intamplator pe net peste albumele Free Hand (35th Anniversary Edition),In A Glass House (35th Anniversary Edition), The Power And The Glory (35th Anniversary Edition).

are cineva idee ce aduce in plus la calitatea sunetului aceste editii noi? eu n-am urechee asa antrenata si nu cunosc muzica trupei atat de bine sa sesizez ceva anume.
Sus In jos
GentleG
Kerry Minnear

MesajSubiect: Re: Gentle Giant   Lun Aug 09, 2010 10:53 pm

Freehand cu siguranta suna mai bine ca editia veche(One Way Records) , celelalte nu stiu .
Eu le am pe editia aia dupa care plang toti ( Terrapin Trucking/Road Goes On Forever) care nu se mai fabrica .Asa s-a nimerit sa le iau eu cu multi ani in urma nestiind ca aceasta editie va ramane cea mai buna (sonic) cu toate reeditarile aparute ulterior.Ghidul la albume se gaseste aici :http://www.blazemonger.com/GG/Discography
Sus In jos
anastasia
nota

Numarul mesajelor : 26
Data de inscriere : 04/05/2011

MesajSubiect: Re: Gentle Giant   Vin Mai 06, 2011 11:05 am

Gentle Giant si Comus mi-au facut acum cativa ani legatura dintre psihedelic si progresiv. Asa ca le voi fi recunoscatoare mereu:).

Ce-mi place foarte mult la Gentle Giant (vorbesc mai mult the Octopus si Acquiring the taste, pe care le-am ascultat cel mai mult si cu cea mai multa placere) e felul in care vocea se confunda cu instrumentele (nu stiu daca are mult sens ce spun, dar eu ascult muzica foarte "dupa ureche", asa ca n-ar fi exclus sa fac gafe). Si atmosfera jucausa. Asta ma castiga cel mai usor la o formatie.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Gentle Giant   

Sus In jos

Gentle Giant
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Progressive Forum :: PROG MUSIC :: TRUPE-
Mergi direct la: