Progressive Forum

Un forum care se vrea progresiv

AcasaAcasa  PortalPortal  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  Conectare  

Distribuiți | 

Accent

In jos 
AutorMesaj
Piotr Buendia
Robert Fripp

Numarul mesajelor : 674
Data de inscriere : 13/09/2006

MesajSubiect: Accent   Joi Feb 08, 2007 2:13 pm

Accent(folk-rock) - Componenta: Paul Prisada(voce,c htiara), Nicolae Sava(voce, clapa), Gheorghe Torz(flaut), Florin Lefter(bas), Mihai Moraru(baterie)

Grupul este infiintat in 1979, in Tulcea, dupa ce in 1977 Prisada si Sava erau deja afirmati ca folk-isti.Imediat dupa formare, Accent participa la Festivalul "Baladele Dunarii", unde obtin premiul I.Se claseaza pe locul I in topul Radio Luxemburg, cu piesele La pescuit si Poveste no. 1.Participa la festivalurile vremii: Costinesti(1981, 1982;Marele Premiu la categoria "creatie"), Festivalul Club A(piesa Alarma falsa), Festivalul Constelatii Rock(1983;Premiul I).In 1983 Torz se stabileste in Germania si este inlocuit de Gigi Murariu(chitara).Grupul apare impreuna cu Pro Musica pe un LP, cu piesele Arborele, Rani in roua, Sarpele intaiul.

Dan Andrei Aldea

Numarul mesajelor : 5354
Varsta : 35
Data de inscriere : 17/01/2007

MesajSubiect: Re: Accent   Joi Sept 06, 2007 5:28 pm

Descoperirea "albumului" Formatii Rock 9 a fost una din cele mai placute surprize din timpul excavatiilor pe care le-am facut in muzica romaneasca.
Ca si Pro Musica, Accent aveau de inregistrat un album intreg, numai ca cei de la Electrecord ($%&*%&%#!!!! RT$%%G$G:evil:) au hotarat altfel. Sunt curios cum ar fi aratat restul materialelor, din cum percep piesele inregistrate, putea fi ceva macar "loosely" conceptual. Apropo, cele patru piese sunt "Arborele", "Rani in roua", "Scrisoarea a XIII-a" si "Sapele (1)".
E un progresiv simfonic curat 100%, de excelenta calitate; mult timp piesa mea preferata a fost "Scrisoarea a XIII-a", pentru ca e mai rockin' si aduce a Genesis (Trick-era). Acum insa imi place mai mult "Rani in roua", care da cateva sugestii despre dimensiunea mai experimentala a trupei, parte care nu prea se vede pe Formatii Rock 9. In directia asta mai dezvoltata e piesa "Alarma", care se poate asculta in versiunea live de la Festival Club A 1981 pe compilatia live a festivalului. Nu ma prea pricep pe simfonicul mai experimental, as zice ca imi aminteste de Grobschnitt.
Sper ca undeva ascunse bine sunt si alte inregistrari cu trupa. Oricum, si daca raman doar cu astea cinci piese, am tot respectul pentru Accent. Au demonstrat ca in perioada cea mai grea pt prog si muzica buna in general, in perioada cu cea mai nasoala opresiune totalitara, intr-un fund de provincie, se poate face muzica excelenta si prog 100%.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Aldi
Bill Bruford

Numarul mesajelor : 1928
Data de inscriere : 05/06/2007

MesajSubiect: Re: Accent   Joi Sept 06, 2007 7:52 pm

Chiar daca nu am ascultat vinilul ala de multa vreme, pot spune ca mi-au placut. Suna bine. Prea multe nu-mi amintesc si din cauza faptului ca ascultam mai mult fata cu Pro Musica.
Sus In jos
andu
Dan Andrei Aldea

Numarul mesajelor : 5354
Varsta : 35
Data de inscriere : 17/01/2007

MesajSubiect: Re: Accent   Sam Sept 22, 2007 11:17 am

Si mie mi-a placut mai mult Pro Musica de pe discul respectiv la inceput, dar pe masura ce m-am mai cultivat an inceput sa apreciez tot mai mult Accentul. Recent am ascultat mai consistent Grobschnitt si trebuie sa spun ca Accent rezista comparatiei (stilistic vorbind, ca cinci piese nu se pot compara cu o discografie imensa). Punctul forte, de exceptie, al accentului, mi se pare partea de flaut, o alegere originala ca cireasa pe un tort de simfonic psihedelic. Smile

Apropo: http://www.progarchives.com/album.asp?id=16583 Wink
Sus In jos
anastasia
nota

Numarul mesajelor : 26
Data de inscriere : 04/05/2011

MesajSubiect: Re: Accent   Dum Mai 22, 2011 9:41 pm

Am descoperit de curand albumele formatii rock/pop si din ce am ascultat nr 9 mi-a placut cel mai mult. In principal pentru Accent, desi si Pro Musica sunt mai multe decat ascultabili.

Versurile din Ion Barbu ii ajuta mult, dar nu e numai asta. Muzica in sine mi se pare puternica si halucinanta. Ma gandesc sfarsitul ultimei piese, cu strigatele "Sarpele mai!" Dupa ce am terminat de ascultat prima data jumatatea lor de album mi-a si venit Zalmoxe in minte. Inainteaza tot asa, ca prin vis parca, cu un calm intrerupt de chiote sau soapte.
In Zalmoxe era strigatul din Furtuna cu trup de balaur - "Dati-le bice, puneti sagetile voastre in spice" urmat de soapta-icantatie din Calatorul prin nouri. Si la Accent toate cele patru piese sunt un joc intre liniste-poezie si chiot.
Nu credeam ca o sa gasesc o foarmatie de la noi care sa-mi placa pentru aceleasi motive pentru care si Sfinx mi-a placut. Dar s-a intamplat.

Stiu ca au mai scos un album acum cativa ani, dar nu l-am gasit pe nicaieri...
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Accent   

Sus In jos

Accent
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Progressive Forum :: PROG MUSIC :: TRUPE-
Mergi direct la: