Progressive Forum

Un forum care se vrea progresiv

AcasaAcasa  PortalPortal  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  Conectare  

Distribuiti | 

Dream Theater vs. Pain of Salvation

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Care este favorita dumneavoastra?
Dream Theater
69%
 69% [ 25 ]
Pain Of Salvation
31%
 31% [ 11 ]
Total voturi : 36

AutorMesaj
Zarec
Trent Reznor

Numarul mesajelor : 1563
Varsta : 26
Data de inscriere : 26/12/2006

MesajSubiect: Dream Theater vs. Pain of Salvation   Lun Feb 05, 2007 1:19 pm

Care este favorita dumneavoastra, cunoscuta fiind rivalitatea dintre fani
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Piotr Buendia
Robert Fripp

Numarul mesajelor : 674
Data de inscriere : 13/09/2006

MesajSubiect: Re: Dream Theater vs. Pain of Salvation   Lun Feb 05, 2007 2:11 pm

grea alegere, dar totusi Dream Theater m-au initiat in mare parte pentru prog si sunt mai atasat de ei. sunt momente in care devin obsedat de dumnealor, in special de Awake

Trent Reznor

MesajSubiect: Re: Dream Theater vs. Pain of Salvation   Lun Feb 05, 2007 2:18 pm

awake suna cam prea metal pentru progresiv.riffurile de chitara de pe acel album parca cer altceva.oricum albumul imi place , dar imi par mai prgresivi si mai indrazneti pain of salvation.Dream Thater imi plac mai mult, dar recunosc superioritatea celor de la pos
Sus In jos
Piotr Buendia
Robert Fripp

MesajSubiect: Re: Dream Theater vs. Pain of Salvation   Lun Feb 05, 2007 2:23 pm

Awake e cat de prog se poate. tobele lui Portnoy amintesc de idolul sau, Neil Peart. Erotomania si Lifting Shadows Off A Dream sunt punctele forte, iar Mirror si Scarred sunt arata maiestria fiecaruia in parte.

Devin Townsend

Numarul mesajelor : 66
Varsta : 24
Data de inscriere : 17/12/2006

MesajSubiect: Re: Dream Theater vs. Pain of Salvation   Lun Feb 05, 2007 2:43 pm

dream theater forever ! stiu "images & words" si "awake" inca de pe la 7-8 ani. cyclops
Sus In jos
Zarec
Trent Reznor

MesajSubiect: Re: Dream Theater vs. Pain of Salvation   Lun Feb 05, 2007 3:03 pm

images & words e tatic si mai tare decat awake.
Sus In jos
Z
nota

Numarul mesajelor : 7
Data de inscriere : 05/02/2007

MesajSubiect: Re: Dream Theater vs. Pain of Salvation   Lun Feb 05, 2007 5:14 pm

cum vad io problema...

cei ce prefera DT in detrimentu PoS sunt un pic mai practici,poate si mai rigizi,le place sa gandeasca sistematic muzica,apreciaza compozitiie complexe si demonstratiile de virtuozitate in detrimentul a ceva cu adevarat inovator...genu de oameni care asculta cu urekea si creieru

PoS e o trupa ce iti solicita putin mai mult decat auz si logica,ca sa le gusti albumele...trebuie sa le simti.Degeaba asculti Remedy lane daca nu faci o legatura intre evenimentele de-acolo si propriile-ti experiente cu viata,degeaba bagi Be in player daca nu regasesti macar o mica parte din Mr Money in tine,avar si egoist cum in cele din urma ne dovedim toti a fi samd.

Celor ce aleg DT le recomand sa caute un pic mai mult decat muzica in creatiile lu Gildenlow.

...acu privind si altfel problema,la nivel tehnic nu cred ca exista ceva "mai perfect" ca DT(minus vocea lu Labrie)
Sus In jos
Zarec
Trent Reznor

MesajSubiect: Re: Dream Theater vs. Pain of Salvation   Mar Feb 06, 2007 12:59 pm

Bine zis dom'le
PoS e o trupa care implica o introspectie din partea auditorului pe cand Dream Theatre determina contemplarea unei utopii emotionale.
De fapt coerenta muzicala este o sursa de serenitate motiv pentru care desi Dream Theater sunt mai agresivi decat PoS, sunt mult mai relaxanti pe cand PoS provoaca contemplarea si inca un dureroasa.
Sus In jos
CieL
nota

Numarul mesajelor : 18
Data de inscriere : 27/09/2006

MesajSubiect: Re: Dream Theater vs. Pain of Salvation   Mar Feb 06, 2007 2:00 pm

Am votat Dream Theater pentru ca i-am descoperit in urma cu vreo 14 ani, cam in perioada dintre Images si Awake, si de atunci au devenit trupa mea favorita. Imi place tot ce au scos, inclusiv criticatele Falling... si Train... Nu ma deranjeaza deloc, dimpotriva, imi face mare placere ca scot frecvent materiale "live".
Si pentru ca i-am vazut in 2000 la Budapesta, in turneul Metropolis Tour, si pentru mine ramane unul dintre cele mai tari concerte la care am participat.
Despre muzica lor, cum spunea cineva mai sus, cred ca e cea mai apropiata de perfectiune (si nu doar tehnic, ci si emotional).
Si, in ultimul rand, pentru ca, poate, am ascultat mai putin Pain of Salvation... mai putin decat e necesar pt. a avea vreo sansa sa ii detroneze pe dreameri in preferintele mele.

P.S. parca era mai interesant sa ii fi comparat pe Dream cu Queensryche; si pe Pain Of Salvation cu Vanden Plas...
Sus In jos
Zarec
Trent Reznor

MesajSubiect: Re: Dream Theater vs. Pain of Salvation   Mar Feb 06, 2007 2:10 pm

nu cred ca Queensryche au atati fani.Cand am propus subiectul m-am gandit la cele mai populare trupe.
Sus In jos
Piotr Buendia
Robert Fripp

MesajSubiect: Re: Dream Theater vs. Pain of Salvation   Vin Feb 09, 2007 10:03 pm

daca e strict de popular, atunci e Dream Theater, dar si Queensryche nu stau mai prost. albumele lor sunt clasice si privite dpdv al metal-ului, sunt o trupa care surpinde. mai putin anul trecut, dar se trece cu vederea.

Tommy Baron

Numarul mesajelor : 168
Data de inscriere : 24/01/2007

MesajSubiect: Re: Dream Theater vs. Pain of Salvation   Sam Feb 10, 2007 2:35 pm

dream theater, fara discutie!!image&words este pentru mine initiatic, insa maturitatea deplina a fost atinsa in octavarium si cu octavarium!!!!sa fim seriosi..
Sus In jos
Zarec
Trent Reznor

MesajSubiect: Re: Dream Theater vs. Pain of Salvation   Dum Feb 11, 2007 6:54 pm

am ascultat juma' de octavarium si mi se pare bun insa nu cred ca este mai complex decat six degrees of inner turbulance
Sus In jos
CieL
nota

MesajSubiect: Re: Dream Theater vs. Pain of Salvation   Vin Mar 02, 2007 7:19 pm

Cand are loc festivitatea declararii invingatorilor si decernarea premiilor?
Sus In jos
Piotr Buendia
Robert Fripp

MesajSubiect: Re: Dream Theater vs. Pain of Salvation   Vin Mar 02, 2007 8:51 pm

sa se mai voteze, desi Dream Theater cred ca va castiga orice ar fi. urmeaza o comparatie pe pozitii (bass, tobe etc). glumesc... sau nu

Trent Reznor

MesajSubiect: Re: Dream Theater vs. Pain of Salvation   Vin Mar 02, 2007 9:25 pm

Ba, la chiatara dt sunt mai buni dar la restul, pos "e" superiori
Sus In jos
Piotr Buendia
Robert Fripp

MesajSubiect: Re: Dream Theater vs. Pain of Salvation   Vin Mar 02, 2007 10:08 pm

affraid Mike Portnoy e taticul taticilor cand vine vorba de metal. il consider the king

nota

MesajSubiect: Re: Dream Theater vs. Pain of Salvation   Mar Mar 06, 2007 4:12 pm

Si nici Myung nu e un bass-ist pe care multi sa il depaseasca. Poate sunt putin subiectiv, dar sincer, mi-e greu sa gasesc muzicieni mai buni ca dreamer-ii pe felia progressive-ului.
Sus In jos
Zarec
Trent Reznor

MesajSubiect: Re: Dream Theater vs. Pain of Salvation   Lun Mar 26, 2007 9:32 pm

ba , acu ca m-am mai deprins cu pos traiesc cu impresia ca seaman mult cu pink floyd mai ales prins neconventionalitatea care initial m-a indepartat de trupa.
cert e ca dream theater e mai comercial (nu spun ca ar fi comcerciali)
Sus In jos
Piotr Buendia
Robert Fripp

MesajSubiect: Re: Dream Theater vs. Pain of Salvation   Lun Mar 26, 2007 10:03 pm

o fi daniel bun si multi etc... dar totusi comparatia cu pink floyd e destul de deplasata. pink floyd au fost mult mai inovatori, ocupand un rol decisiv in dezvoltarea muzicii.

Trent Reznor

MesajSubiect: Re: Dream Theater vs. Pain of Salvation   Mar Mar 27, 2007 8:23 pm

pink floyd au debutat prin anii 60 motib pt care ii consider niste initiatori ai prog-ului.nu spun ca nu-s excelenti, however, postura lor se aseamana mult cu black sabbath.
black sabbath sunt mult mai galonati decat candlemass prin prisma faptului ca sunt initiatori si ,sa fim seriosi, candlemass sunt infinit mai tari decat black sabbath. mai clar, priviti cazul mayhem - marduk.
mai e argumentul de cand pink floyd au bagat divortul, muzica a mai evoluat si deci pos sunt superiori.
asemanarea dinte pos si pf reiese, in opinia mea, la ascultartea albumelor the wall si be
Sus In jos
Piotr Buendia
Robert Fripp

MesajSubiect: Re: Dream Theater vs. Pain of Salvation   Mar Mar 27, 2007 8:36 pm

nu se pot compara astfel de trupe. ca pos e mai evoluat de ex. ca albume, pos nu au atins de ex complexitatea de pe Dark Side Of The Moon. nici muzical, nici ideologic.
primele albume Pink Floyd sunt decisive si infinit diferite de restul discografiei. in arta timpul nu prea are sens. ca miles davis nu e mai complex decat beethoven. si nici dream theater decat king crimon.
ba mai mult, muzica nu a evoluat deloc. in anii '70 muzica era mult mai complexa. la radio se dadea Led Zeppelin si Deep Purple. oamenii experimentau si (aici e important) erau luati in seama de media. deci nu a evoluat, ci s-au nascut noi concepte (cum ar fi metalul progresiv).

Trent Reznor

MesajSubiect: Re: Dream Theater vs. Pain of Salvation   Mar Mar 27, 2007 8:39 pm

prin evolutie inseamna in primul rand schinbare.deci pt tine muzica nu s-a schimbat ci doar a developat concepte?
dar nu cumva iste concepte repr evolutia in sine?
Sus In jos
Piotr Buendia
Robert Fripp

MesajSubiect: Re: Dream Theater vs. Pain of Salvation   Mar Mar 27, 2007 8:45 pm

nu.
pt ca ce au facut Pink Floyd la Pompei sau ce au facut pe Meddle nu s-a mai atins, decat cu foarte putine exceptii.

nota

Numarul mesajelor : 5
Data de inscriere : 25/09/2006

MesajSubiect: Re: Dream Theater vs. Pain of Salvation   Joi Apr 05, 2007 11:35 pm

Dream Theater
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Dream Theater vs. Pain of Salvation   Astazi la 12:51 pm

Sus In jos

Dream Theater vs. Pain of Salvation
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Progressive Forum :: PROG MUSIC :: TRUPE-
Mergi direct la: