Progressive Forum

Un forum care se vrea progresiv

AcasaAcasa  PortalPortal  FAQFAQ  CautareCautare  InregistrareInregistrare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  Conectare  

Distribuiți | 

Yes

In jos 
Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul
AutorMesaj
andu
Dan Andrei Aldea

Numarul mesajelor : 5354
Varsta : 35
Data de inscriere : 17/01/2007

MesajSubiect: Re: Yes   Dum Sept 30, 2007 12:55 pm

@Zarec - deci care e diferenta intre rock-ul simfonic si metalul simfonic? M-ai facut curios. Am auzit de al doilea, ce-i drept, dar nu stiu cine, ce, cum. Lacrimosa cumva?
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Zarec
Trent Reznor

Numarul mesajelor : 1563
Varsta : 28
Data de inscriere : 26/12/2006

MesajSubiect: Re: Yes   Dum Sept 30, 2007 3:09 pm

Symphoprogul isi are echivalentul in metal sub forma "neo-classical metal".(din pct de vedere al conservarii princpiilor caci per ansamblu, nu au aproape nicio tangenta) Malmsteen este principalul reprezentant al acestui gen, dar el (genul) este abordat secvential si de Candlemass si Solitude Aeturnus (vezi albumul Alone despre care tot fac gura).
Lacrimosa , da ,este o trupa sympho-goth in adevaratul sens al cuvantului inspirandu-se mult din Mozart (numele trupei face trimitere la Recviem-ul compozitorului) si Bach din cate am constata eu.
Pentru a canta Neo-classical metal nu iti trebuie orchestra (fie ea si realizata pe sampler) ci compozitii in stilul muzicii simfonice cu bunul simt de complexitate.
Symphometal, insa, implica o orchestra si un stil mult mai epic sau gotic. Sound-ul este bombastic cu reverberatii puternice si pliate ritmic pe riffurile de chitara. Orice trupa de symphometal are o soprana sau un tenor care interpreteaza "semioperatic" piesele. Subtilitatea exista insa este in conformitate cu motivele si temele lirice ale majoritatii trupelor de goth sau power metal:anume Evul Mediu, uneori antichitatea si mai ales miturile acestora. Asadar partea simfonica este tipica minstrelilor (deci cu influente folclorice) sau inurilor antice , etc (am importat subtantivul din engleza fiindca nu cunosc echivalentul in romana pale ). Complexitatea este FACULTATIVA.
Asadar avem unele trupe precum: Rhapsody (acum Rhapsody of Fire), o formatie de inspiratie mitologica a la Lord of the Rings (exista similitudini si cu coloana sonora a filmului); Therion o trupa cu o latura simfonica dedicata reveaarii unei atmosfere mitice, temele abordate fiind religiile stravechi, pagane si miturile antice in general; Lacrimosa, una dintre putinele formatii care abordeaza un stil goth pe o instrumentatie simfonica dar care reflecta si o complexitate aparte caracteristica, zic eu, unor creatii muzicale din perioada clasica.
In concluzie , symphometalul inseamna mai intai instrumentatie simfonica si abia apoi compozitie. [Apocalyptica au compozitii thrash metal interpretate la instrumente simfonice=>symphometal.]

Ultima editare efectuata de catre in Dum Sept 30, 2007 3:54 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
andu
Dan Andrei Aldea

MesajSubiect: Re: Yes   Dum Sept 30, 2007 3:35 pm

Makes perfect sense to me. Mersi!
Sus In jos
Cristi
Steve Rothery

Numarul mesajelor : 1697
Data de inscriere : 04/09/2007

MesajSubiect: Re: Yes   Joi Oct 11, 2007 8:44 pm

Piotr Buendia a scris:
subscriu la sfatul reluatului temeinic. Yes sunt fabulosi si pe albumul de debut. eu i-am gasit la fel si pe Tormato, pe care multi il hulesc.

m-ai facut curios: de ce iti place Tormato? E unul din albumele care m-a impresionat cel mai putin la Yes. Eu prefer albumele cu Rabin la chitara Tormato-ului. Acum ascult Union - mult hulitul Union - imi place mult. Ii tot caut nod in papura, ce-o fi atat de rau acolo si nu vad nimic rau Smile .

Favoritele mele sunt debutul, Yes Album, Going for the One si Drama. Albumul care ma lasa rece total este Open your Eyes.
Sus In jos
Piotr Buendia
Robert Fripp

Numarul mesajelor : 674
Data de inscriere : 13/09/2006

MesajSubiect: Re: Yes   Joi Oct 11, 2007 9:27 pm

Tormato e cald, simplu si armonios. e o pauza de complexitate. e exact ce pare sa fie: muzica directa.

Steve Rothery

MesajSubiect: Re: Yes   Joi Oct 11, 2007 10:29 pm

Piotr Buendia a scris:
Tormato e cald, simplu si armonios. e o pauza de complexitate. e exact ce pare sa fie: muzica directa.

Singurele melodii de pe Tormato care le ascult cu placere sunt Future times/Rejoice, Don't Kill the Whale, Onward si On the Silent wings of Freedom.
Sus In jos
Candice Night`
ritm

Numarul mesajelor : 137
Data de inscriere : 02/11/2007

MesajSubiect: Re: Yes   Sam Noi 03, 2007 11:54 am

Cristi a scris: Favoritele mele sunt debutul, Yes Album, Going for the One si Drama.
Subscriu si as adauga aici Time and a Word, Fragile (mai ales piesa Heart of the Sunrise) si Relayer. Le-as asculta non-stop si nu ma pot abtine sa nu cant si eu, in special cand ascult piesa Time and a Word. Smile
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://kate-bush.hi5.com
Cristi
Steve Rothery

MesajSubiect: Re: Yes   Mar Noi 06, 2007 8:00 pm

Candice Night` a scris:
Cristi a scris: Favoritele mele sunt debutul, Yes Album, Going for the One si Drama.
Subscriu si as adauga aici Time and a Word, Fragile (mai ales piesa Heart of the Sunrise) si Relayer. Le-as asculta non-stop si nu ma pot abtine sa nu cant si eu, in special cand ascult piesa Time and a Word. Smile

Pentru orice ascultator de prog-rock, albumele YES de la debut la Going for the One sunt esentiale; la aceste albume eu as adauga Drama. Odata ascultate si savurate aceste albume, mergem la restu' s-om mai vedea ce-i cu ele. Very Happy
Sus In jos
Velkan
acord

Numarul mesajelor : 52
Varsta : 32
Data de inscriere : 10/02/2008

MesajSubiect: Re: Yes   Dum Feb 10, 2008 10:17 pm

Yes e printre puținele formații de symphonic prog pe care le înghit, alături de Focus și Bacamarte (nu, nu suport Genesis și nici Camel). N-am ascultat decât Close to the Edge și Relayer: primul mi-a plăcut de la cap la coadă; de pe al doilea - „Gates of Delirium”, celelalte două - mai puțin.
Sus In jos
andu
Dan Andrei Aldea

MesajSubiect: Re: Yes   Dum Feb 10, 2008 10:30 pm

^ simfonicul italian iti place, ai incercat?

welcome btw bom
Sus In jos
Velkan
acord

MesajSubiect: Re: Yes   Dum Feb 10, 2008 10:34 pm

Uitasem. De la PFM am ascultat un singur album și mi-a plăcut. Le Orme - doar melodiile de pe PA. Și alea mi-au plăcut.

Thanks. Smile
Sus In jos
Piotr Buendia
Robert Fripp

MesajSubiect: Re: Yes   Dum Feb 10, 2008 10:46 pm

pentru mine Yes sunt de 6 stele, Genesis de 5, iar Camel de 4. sigur nu suporti Selling England by the Pound?

acord

MesajSubiect: Re: Yes   Dum Feb 10, 2008 10:49 pm

Mai degrabă Foxtrot. „Get 'em Out by Friday” merge. Very Happy
Sus In jos
blackest_eyes
Steven Wilson

Numarul mesajelor : 122
Varsta : 33
Data de inscriere : 12/04/2007

MesajSubiect: Re: Yes   Dum Feb 10, 2008 10:55 pm

offf.... numa eu nu pricep nimic din topicul asta Embarassed
nu-mi place Yes! Crying or Very sad ajutor! nu stiu ce sa mai fac sa-mi placa Yes, Gentle Giant si King Crimson... pur si simplu nu ma ating trupele astea 3 cu nimic... aveti vreo sugestie? anything? sunt disperata si ma simt ca o inculta... silent
Sus In jos
Ricochet
Keith Jarrett

Numarul mesajelor : 4389
Data de inscriere : 02/09/2007

MesajSubiect: Re: Yes   Dum Feb 10, 2008 10:57 pm

^cum?! nici Yes, nici Crimson?

yikes...

eu unul nu stiu ce m-as face fara Genesis (clasic) pe lumea asta de symphonic prog, cu Yes-ul am fost dintotdeauna mai rezervat...

alas, fiecare cu placerile lui...
Sus In jos
Zarec
Trent Reznor

Numarul mesajelor : 1563
Data de inscriere : 26/12/2006

MesajSubiect: Re: Yes   Dum Feb 10, 2008 10:58 pm

stai calma ca si eu am gustat numai king crimson de la care iti recomand primul disc (orice disc de la crimson trebuie ascultat de cateva ori ca sa intre. si cand intra atunci paranghelie). cat despre yes, nu cred ca am ascultat decat o singura data un disc in 2007 iar de la Gentle Giant daor primul de vreo 4 ori.
@Velkan
ce anume nu iti place la Genesis? ai incercat de mai multe ori albumele pentru ca si mie mi se pareau apatice initial si in timp am reusit sa fiu impresionat. mie genesis mi se par destul de expresivi
Sus In jos
Piotr Buendia
Robert Fripp

MesajSubiect: Re: Yes   Dum Feb 10, 2008 11:03 pm

uite retetele mele (pur subiective, intrucat povestesc cum mi s-a intamplat)
intai prima dragoste, Yes. am inceput cu inceputul, cu primul album. l-am ascultat pana la saturatie, prin supradoze repetitive. cand am ajuns la Relayer (al saptelea) deja Yes devenise trupa de suflet. tin minte ca pe Tales... am stat cateva luni, el fiind si acum albumul meu preferat (dar nu il recomand pentru cineva care nu gusta Yes tongue )
King Crimson a avut aceeas reteta, dar cu o rasfoire mai rapida. la ei revin foarte des. daca nu te-au prins pana acum (asta depinde si ce ai ascultat), incearca trilogia din anii 80 sau THRAK, asta in cazul in care ai incercat clasicele si nu te-au prins.
Gentle Giant - Octopus sau Playing The Fool. vazuti live (youtube) neaparat.

Steven Wilson

MesajSubiect: Re: Yes   Dum Feb 10, 2008 11:07 pm

o sa incerc...da' pare un proiect cam ambitios... Razz
cred ca o sa astept vacanta pentru treaba asta rabbit
Sus In jos
Velkan
acord

MesajSubiect: Re: Yes   Dum Feb 10, 2008 11:08 pm

Genesis: Nu știu să explic, pur și simplu nu-i gust. Comparativ, Marillion - Script for a Jester's Tear îmi place.
KC m-a prins după ce am ascultat „Fracture”. Very Happy
Cu GG mă chinui. Octopus îmi place, restul mai vedem.
Sus In jos
whiterune
nota

Numarul mesajelor : 23
Varsta : 30

MesajSubiect: Re: Yes   Dum Feb 10, 2008 11:19 pm

Eu stau bine si cu KC, si cu Yes, si cu Genesis. GG am ascultat doar Octopus, care a mers f bine.

Am avut mici probleme de digestie acum cativa ani cu KC. Pana la Red & THRAK. Restul au mers ca unse dupa ce au intrat albumele alea in sange. Yes au ajuns la auzul meu destul de recent si usor, iar Genesis sunt ... de acolo Very Happy GG nu am prea gasit si nici nu prea m-am agitat.
Sus In jos
romanbun
capodopera

Numarul mesajelor : 766
Varsta : 56
Data de inscriere : 16/01/2008

MesajSubiect: Re: Yes   Lun Feb 11, 2008 9:01 am

Subscriu si eu vorbelor lui Piotr: recomand ascultarea primului si celui de-al doilea album , cu DESCIFRAREA versurilor in special de pe 1 album care reflecta filozofia de viata a lui Jon Anderson si firul rosu al intregii sale cariere componistice. El cum gandeste asa traieste , e un romantic visator sunny intr-un destin fericit al omenirii. flower Toate creatiile sale atarna de acesta conceptie optimista despre lume si viata. Eu unul asa l-am perceput , fara sa fie expert in lb. engleza.
Hate Is The Rooth Of Cancer
Love Is The Only Answer.
si alte si alte....
Nu se poate PROG fara YES:king:
Sus In jos
andu
Dan Andrei Aldea

MesajSubiect: Re: Yes   Lun Feb 11, 2008 10:23 am

blackest_eyes a scris:
o sa incerc...da' pare un proiect cam ambitios... Razz
cred ca o sa astept vacanta pentru treaba asta rabbit

ai putea sa incerci de la Yes albumul "Drama", care e foarte metalic (si foarte bun intre altele, desi e din 1980 si e fara jon anderson si rick wakeman). atat de metalic incat a influentat f mult in zona, lucru de care poti sa te convingi vizionand coverurile facute de Dream Theater la piese de pe "Drama", pe Youtube.
Sus In jos
blackest_eyes
Steven Wilson

MesajSubiect: Re: Yes   Lun Feb 11, 2008 11:49 am

mersi pentru raspunsuri la toata lumea... cred ca in final o sa urmez sfatul lui andu, pare un inceput promitator... Wink
Sus In jos
Aldi
Bill Bruford

Numarul mesajelor : 1928
Data de inscriere : 05/06/2007

MesajSubiect: Re: Yes   Lun Feb 11, 2008 9:36 pm

ca sa te "confuzez" mai tare, eu iti recomand Fragile
Sus In jos
Piotr Buendia
Robert Fripp

MesajSubiect: Re: Yes   Mier Mar 05, 2008 12:15 am

King Biscuit Flower Hour. este un live in Boston din 1974, dar Relayer este prezentat integral intr-o maniera de geniu. Close to the Edge e cam ambiguu, And You And I si Roundabout sunt interpretate corect, dar cele trei piese de pe Relayer sunt la o calitate de 5 stele. asta probabil si ca fata de celelalte piese, din momentul compozitiei lor, exista doi muzicieni diferiti: Alan White (in locul lui Bill Bruford) si Patrick Moraz (in locul lui Rick Wakeman).

MesajSubiect: Re: Yes   

Sus In jos

Yes
Sus 
Pagina 2 din 4Mergi la pagina : Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Progressive Forum :: PROG MUSIC :: TRUPE-
Mergi direct la: